Dostępne rozmiary rękawic roboczych i ochronnych

Rękawice robocze, ochronne, medyczne, lateksowe, sanitarne, gospodarcze i specjalistyczne posiadają na opakowaniu oznaczenie, które informuje użytkownika o ich rozmiarze.

Rękawice robocze i ochronne mogą mieć rozmiar od 6 do 11. Cyfra ta jest wypadkową obwodu i długości dłoni, a także minimalnej długości samej rękawicy. Rozmiar 6 i 7 dedykowany jest przedstawicielkom płci żeńskiej. Wersje rozmiarowe od 8 do 11 odpowiadają obwodowi dłoni od 20,3 cm, długości 18,2 cm i minimalnej długości rękawicy wynoszącej 24 cm.

Jak dobrać właściwy rozmiar rękawic BHP?

Niektórzy producenci oferujący rękawice ochronne i robocze umieszczają na opakowaniu informację o ich rozmiarze w formie literowej. W sprzedaży dostępne są produkty ochronne jednorazowe i wielokrotne w rozmiarze od S do XXL. Zostały one skonstruowane w taki sposób, aby idealnie dopasowywały się do obwodu dłoni i jej długości, co pozwala na skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wielu czynników zewnętrznych.

Dobór odpowiedniego rozmiaru rękawic roboczych i ochronnych wymaga zmierzenia obwodu dłoni w jej najszerszym miejscu, bez uwzględniania kciuka. Uzyskaną wartość w centymetrach należy porównać z przedstawionymi w tabeli. Dzięki temu można dobrać odpowiedni produkt, idealnie dopasowany rozmiarowo do kształtu i wielkości dłoni pracownika.

Jakie skutki niesie za sobą noszenie nieodpowiednio dobranych rękawic ochronnych i roboczych?

Rękawice ochronne i robocze powinny być jak najlepiej dopasowane pod względem rozmiaru dłoni osoby użytkującej produkty zaliczane do tej kategorii. Zbyt luźne rękawice ochronne i robocze skutkują ich ześlizgiwaniem się, a także nieodpowiednim zabezpieczeniem nadgarstka oraz przedramienia. Z kolei za małe nie są skuteczną izolacją przed zagrożeniami, ponieważ mogą ulec samoistnemu uszkodzeniu mechanicznemu. Oprócz tego ciasne rękawice ochronne i robocze krępują swobodę ruchów i znacznie utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają wykonywanie zadań na danym stanowisku pracy.